Systemy zwiększające efektywność procesów CRM

‘Nie myśl o transakcjach, myśl o relacjach. Nie myśl o zwrocie z inwestycji, myśl o badaniach i rozwoju. Nie myśl o produktach uniwersalnych, myśl o produktach zaspokajających konkretne potrzeby.’ (Garner Bornstein)

Pozyskiwanie klientów oraz budowanie długotrwałej relacji z nimi to kluczowe procesy realizowane przy pomocy systemu CRM. Im większe grono klientów Twojej firmy, tym trudniejsze zindywidualizowane podejście do każdego z nich. Istotą CRM jest zrozumieć klienta i zaoferować mu produkt, który odpowiada jego potrzebom, a co za tym idzie – zbudować długotrwałą relację.

Szeroko pojęte zarządzanie relacjami z klientami dąży do osiągnięcia ich zadowolenia z jakości świadczonych usług i zwiększenia lojalności klientów poprzez budowanie historii współpracy. Prowadzenie działań zorientowanych na indywidualne potrzeby klienta i możliwość szybkiego reagowania na jego problemy, na przykład w sytuacji sprawnej obsługi reklamacji, to podstawy budowania długotrwałej relacji biznesowej.
Dzięki systemowi CRM w jednym miejscu zlokalizowane są najistotniejsze informacje na temat poszczególnych klientów firmy. Stworzenie takiej kompleksowej i funkcjonalnej bazy odbiorców, dzięki której kolejni pracownicy mogą skutecznie współpracować z klientem jest równoznaczne ze zwiększeniem obrotów firmy i redukcją kosztów związanych z obsługą klienta.


  • Przykładowy system CRM